A tartós változás titka
Felemelő érzés tud lenni, amikor (végre) elhatározod, hogy egy új szokást építesz be a mindennapjaidba. A célod a pozitív és tartós változás!
Legtöbbször azonban a változás és az új szokás iránti lelkesedés a mindennapok forgatagában, a szürke hétköznapokon könnyen elillan. A fejünkben jól hangzik, hogy például többet pihenünk majd és ezért kevesebbet töltünk képernyők előtt, erősebben meghúzzuk a határt a munka és a magánélet között. Azonban amikor zajlik az életünk, akkor nehéz ezeket meg is valósítani és emlékezni a kitűzött célra. Szóval hogyan lesz tartós a változás?
Mindenek előtt legyünk támogatók önmagunkkal szemben! Mit is jelent ez?
- A célt úgy fogalmazd meg, hogy az realisztikus és valóban elérhető legyen!
Pl.: rendben van, ha szeretnél fogyni, azonban vedd figyelembe, hogy milyenek az adottságaid. Ha szélesebbek a csípőid, keskenyebbek a vállaid és erősebbek a lábaid, akkor nem reális, hogy a diéta és a sport segítségével elérd, hogy látványosan megforduljon ez az arány. - Tedd a céljaid megvalósítását elérhetővé és élvezhetővé!
Ne követeld magadtól, hogy azonnal úgy csináld a dolgokat, mint ahogy azt a célod elérte utáni állapotban tennéd! A célelérést oszd fel részcélokra és bánj gyengéden az elvárásaiddal!
Pl.: Tegyük fel, hogy az a célod, hogy többet olvass. Ahelyett, hogy azt tűződ ki célul, hogy minden nap 3 fejezetet elolvasol egy szakmai könyvből, kezdd az olvasást egy olyan könyvvel, ami szórakoztató és könnyű olvasmány. Tűzd ki azt első részcélul, hogy elolvasol belőle minimum egy oldalt minden nap. Aztán emelheted az olvasandó oldalak számát ötre, tízre, tizenötre és így tovább. - Készülj fel az akadályokra és tervezz előre!
Mérd fel azokat a tényezőket, amelyek meggátolhatnak a célod elérésében! Tervezd meg, hogy hogyan tudnád kiküszöbölni ezeket a lehetséges akadályokat vagy a bekövetkezésükkor, hogyan tudod kezelni őket!
Pl.: Lehet, hogy azt tűzted ki célul, hogy a reggeleid kapkodásmentesek legyenek és időben beérj dolgozni. Ha tudod, hogy akadályozhat az, hogy az átlagnál nagyobb a forgalom, akkor 20 perc utazási idő helyett, tervezz 30 percet az utazásra. Vagy ha tudod, hogy sok időd megy el az aznapi outfited kiválasztásával, akkor készítsd ki a ruháidat már este. - Emlékeztesd magad, hogy miért akarod elérni a célod!
Írd össze a mélyebb motivációid és ezeket heti rendszerességgel olvasd vissza, akár egészítsd ki! Vegyél elő egy lapot, amely egyik felére írd fel azokat a dolgokat, amik miatt szeretnéd elérni ezt a változást. A lap másik felére írd fel, hogy mivel lesz jobb az életed, ha eléred a változást.
Pl.: Amiért szeretném a változást: „ha kapkodok reggelente, az stresszessé tesz”. Amivel jobb lesz az életem: „ha előző nap elkészítem a reggelimet az nyugodtabbá és magabiztossá tesz reggel”.
Tedd meg MOST az első lépést a tartós változás felé:
- Vegyél elő egy tollat és egy papírt!
- Gondolj egy célodra, amelyet szeretnél elérni és ennek kapcsán válaszold meg írásban a következő kérdéseket!
- Mi az a kis lépés, amit meg tudsz tenni a célod elérésének érdekében?
- Mi az, ami akadályozhat abban, hogy ezt a kis lépést megtedd?
- Hogyan tudod megakadályozni ennek az akadálynak a bekövetkeztét vagy hogyan fogod tudni kezelni ezt az akadályt?
- Hogyan fogod emlékeztetni magad arra, hogy miért akarod a változást?
Légy türelmes magaddal!
Ne feledd, hogy a tartós változás elérése is gyakorlást igényel! Ha alkalmazod a fent leírt lépéseket, akkor elkötelezett tudsz maradni az új szokásaidhoz, amelyek a változást és a célod elérését hozzák el! A fókusztartásban segíthet egy kis mindfulness is, amelyet a Stresszkezelés programomban megtanulhatsz!
Mentsd el magadnak ezt a bejegyzést arra az esetre, ha megakadnál! Emlékeztesd magad arra az útra, amin elindultál! Menni fog!
Olvasd el a többi blog bejegyzésem is!
Vedd fel velem a kapcsolatot és dolgozzunk együtt a céljaidért!
(A bejegyzés a Headspace alkalmazás egyik kisvideója alapján készült.)